Skip main navigation

New offer! Get 30% off one whole year of Unlimited learning. Subscribe for just £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

‮ساختار دوره ‭

‮این دوره چه چیزهایی را پوشش مي‌دهد. ‭

در چند هفته‌‌ای که در پی می‌آیند، ما بعضی از مهم‌ترین فنون سنجش از راه دور در باستان‌شناسی را به شما آموزش می‌دهیم. هر هفته شامل ترکیبی از بحث‌های نظری درباره موضوعات کلیدی و توصیه‌های کاربردی درباره چگونگی انجام سنجش از راه دور خواهد بود. در پایان دوره، فرصت خواهید داشت با هم‌رسان کردن کارهای خودتان و هم‌کلاسی‌هایتان به ما نشان دهید چه یاد گرفته‌اید!

در طول باقی‌مانده هفته اول، ما اصول کلی دورسنجی در باستان‌شناسی را مرور می‌کنیم. و در پی آن، یک معرفی بسیار کوتاه خواهیم داشت درباره سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) و QGIS – نرم‌افزار GIS که در طول دوره از آن استفاده خواهیم کرد.

هفته دوم به مقدمات تصویربرداری ماهواره‌ای می‌پردازد که شامل اصول کلی می‌شود. درباره این که عکس‌های ماهواره‌ای چطور گرفته و تولید می‌شوند و همچنین شما را با تصویربرداری «رنگ طبیعی» آشنا خواهیم کرد. همچنین، با سنتینل-۲ آشنا خواهید شد که به شکل مداوم تصاویر ماهواره‌ای بروز شده‌ای را با وضوح متوسط در اختیار می‌گذارد و به شما نشان می‌دهیم که از کجا می‌توانید این عکس‌ها را دانلود کنید و چطور می‌توانید از آنها در QGIS استفاده کنید.


در هفته دوم تصویربرداری ماهواره‌ای «رنگ طبیعی» را پوشش می‌دهیم. متعلق به ESA.

هفته سوم به فرای تصویربرداری با نور مرئی می‌رویم و به شما سایر بخش‌های طیف الکترومغناطیسی را معرفی می‌کنیم. خواهیم دید که چطور می‌توانیم از طول موج‌های نامرئی نور و تصویربرداری ماهواره‌ای چندطیفی استفاده کنیم. یاد خواهید گرفت که چطور به آرشیو لندسَت دسترسی پیدا کنید که تصاویر چندطیفی را در خود جا داده است که بعضی از آنها چند دهه پیش گرفته شده‌اند. از ترکیبات مختلف باندهای طیفی متفاوت خواهیم گفت و در QGIS ترکیب‌های «رنگِ کاذب» را با استفاده از تصاویر لندسَت ۸ درست می‌کنیم.


در هفته سوم تصویربرداری ماهواره‌ای چندطیفی را پوشش می‌دهیم. متعلق به ESA.

در هفته چهارم، گردآوری داده‌های راداری ماهواره‌ای و مدل‌های رقومی ارتفاع (digital elevation models) (مدل‌های توپوگرافی منظر یا نمایش سه بعدی از سطح زمین) را به شما معرفی می‌کنیم. به شما نشان خواهیم داد که از کجا می‌توانید داده‌های جهانی رقومی ارتفاع را دانلود کنید و چطور می‌توانید در QGIS از آن استفاده کنید. بعضی از تحلیل‌های توپوگرافیکی هم پوشش داده خواهند شد و با مقدمات استفاده از این داده‌ها آشنا خواهید شد.


هفته چهارم داده‌های راداری و داده‌های رقومی ارتفاع را پوشش می‌دهد. داده‌ها به USGS متعلق است.

هفته پنجم روی داده‌های تاریخی متمرکز می‌شویم. کورونا، و دیگر تصویربرداری فضایی که از طبقه‌بندی اطلاعات سِری خارج شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین به شما خواهیم گفت که این اطلاعات را از کجا می‌توانید دانلود کنید و چطور می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین درباره نقشه‌های تاریخی و استفاده‌شان در باستان‌شناسی صحبت خواهیم کرد و به شما نشان خواهیم داد که آنها را از کجا می‌توانید پیدا کنید و چطور می‌توانید از آنها در QGIS استفاده کنید.


هفته پنجم نقشه‌ها و تصاویر تاریخی را پوشش خواهد داد. متعلق به USGS.

سرانجام، در هفته ششم به شما نشان خواهیم داد که چطور دانش خود را به کار بگیرید! به شما روند انجام کار برای گردآوری و استفاده از داده‌های دورسنجی را نشان خواهیم داد، و یک مورد مطالعاتی در عراق را بررسی خواهیم کرد و به شما یاد می‌دهیم که چطور نقشه‌های عالی تهیه کنید. آخر سر، برای شما یک تکلیف داریم – انجام یک تکلیف در حوزه‌ای که به آن علاقه دارید و هم‌رسان کردن آن با بقیه با استفاده از بعضی از چیزهایی که در این دوره یاد گرفتید.


هفته ششم نقشه‌برداری را پوشش می‌دهد. داده‌ها متعلق به USGS.

به ما در بخش اظهارنظرها بگویید بیشتر از همه مشتاق هستید تا درباره کدام موضوع بیشتر بدانید!

برای این که بتوانید بهترین استفاده را از این دوره ببرید، به دستگاهی احتیاج خواهید داشت که بتوانید نسخه کامل QGIS را روی آن سوار کنید – این یعنی یک کامپیوتر یا لپتاپ با سیستم عامل ویندوز یا لینکس، یا یک کامپیوتر iMac یا Macbook. اگر با موبایل، تبلت یا کروم‌بوک دوره را مرور می‌کنید، همچنان می‌توانید مباحث نظری را بیاموزید، اما متاسفانه نمی‌توانید بخش‌های کاربردی دوره را تکمیل کنید.

This article is from the free online

‮دوره پیشرفته سنجش از راه دور باستان‌شناسی: باستان‌سنجی، باستان‌شناسی منظر و حفاظت از میراث در خاورمیانه و شمال آفریقا ‭

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now