Skip main navigation

New offer! Get 30% off one whole year of Unlimited learning. Subscribe for just £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

‮حفاظت از میراث ‭

‮بررسی درباره این که دورسنجی چطور به حفاظت از میراث کمک می‌کند. ‭

دورسنجی همچنین ابزاری عالی برای نظارت بر محوطه‌های باستان‌شناسی و کمک به حفاظت از میراث ماست. باستان‌شناسی به خاطر شتاب گرفتن روند توسعه اقتصادی در ۵۰ سال گذشته با چالش‌های متعددی روبروست. توسعه اقتصادی باعث شده است تا ماهیت سطح زمین در بسیاری از نقاط تغییر کند.

کشاورزی

یکی از جدی‌ترین تهدیدها از جانب کشاورزی می‌آید. برای مثال، ابزار شخم‌زنی مدرن به طور جدی به بقایای باستان‌شناسی در محوطه‌هایی که قرن‌ها زیر زمین‌های زراعی دست‌نخورده باقی مانده بودند، آسیب می‌رساند. کشاورزی مدرن باعث شده کشت محصول در مناطقی کاملا تازه گسترش پیدا کند.


گسترش کشاورزی داخل و اطراف محوطه‌ سامراء که در فهرست میراث بشری یونسکو ثبت شده است. نقطه‌های سبز مناطقی را نشان می‌دهند که در آنها گیاه وجود دارد. داده‌ها به USGS و ESA (طرح پس‌زمینه NDVI) و Alastair Northedge (حد و حدود محوطه) تعلق دارد.

شهرنشینی

گسترش شهرها، مثل ساخت ساختمان‌های جدید و جاده‌ها و همچنین زیرساخت‌های بزرگ‌تر مثل فرودگاه‌ها و بنادر، تهدید بزرگ دیگری برای باستان‌شناسی است. می‌توان با استفاده از دورسنجی بر چنین پروژه‌ها و ساخت و سازهایی نظارت کرد و آنها را ارزیابی کرد. قابلیت مقایسه تصاویری که در زمان‌های مختلف گرفته شده‌اند به ویژه بسیار ارزشمند است. این کار به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم ارزیابی کنیم و ببینیم که گسترش ساخت و سازها در گذشته چه خللی در محوطه‌ها وارد کرده‌اند و جلو تهدیدهای آینده را بگیریم.


گسترش شهری در و اطراف محوطه باستانی نینوا. متعلق به USGS و ESA.

درگیری

میراث باستان‌شناسی اغلب در جریان درگیری‌ها تخریب یا نابود می‌شود. این اتفاق می‌تواند سهوا و آسیبی جانبی باشد، یا عمدا به عنوان ابزاری برای حمله یا آسیب رساندن به هویت یا ایدئولوژی فرهنگی طرفِ دیگرِ درگیری. دورسنجی کمک می‌کند تا تخریب محوطه‌ها در مناطق جنگی را که دسترسی حضوری به آنها ممکن نیست، زیر نظر بگیریم.


قلعه القاهره در یمن که در جریان یک حمله هوایی در درگیری‌های اخیر تخریب شد. تصاویر Google Earth images © 2022 Maxar Technologies.

غارت

غارت غیرمجاز آثار باستانی از محوطه‌های باستان‌شناسی یکی دیگر از تهدیدهای عمده‌ای است که می‌توان آن را زیر نظر گرفت، روی آن مطالعه کرد و حتی به لطف دورسنجی با آن مقابله کرد. در حالی که مقرون به صرفه نیست که برای هر محوطه‌ای که ممکن است هدف غارت‌گران قرار بگیرد، یک نگهبان گذاشته شود، تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند به ما کمک کند تا ببینیم تلاش‌های محافظتی را چطور اولویت‌بندی کنیم.


دورا اوروپوس در سوریه به شکلی سیستماتیک در جریان درگیری‌های سوریه غارت شد. تصاویر Google Earth images © 2022 Maxar Technologies.
در مناطقی که شما به آنها علاقه‌مند هستید یا در آنها زندگی می‌کنید، چه چیزهایی محوطه‌های باستان‌شناسی را تهدید می‌کند؟‌ آیا دورسنجی می‌تواند کمکی بکند؟‌ اگر به دورسنجی و حفاظت از میراث علاقه‌مند هستید، آن یکی دوره ما را هم مرور کنید، البته اگر هنوز این کار را نکرده‌اید! لینک آن را می‌توانید اینجا پیدا کنید. گام ۱.۱ .

This article is from the free online

‮دوره پیشرفته سنجش از راه دور باستان‌شناسی: باستان‌سنجی، باستان‌شناسی منظر و حفاظت از میراث در خاورمیانه و شمال آفریقا ‭

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now