Skip main navigation

New offer! Get 30% off one whole year of Unlimited learning. Subscribe for just £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

‮لندست ۸ و ۹ و مرورگر زمین (rerolpxEhtraE) ‭

‮معرفی تصاویر لندست ۸ و ۹ با یک راهنمای کاربردی درباره این که چطور آن را دانلود کنیم. ‭

حالا که دانشی مقدماتی درباره تصویربرداری چندطیفی پیدا کرده‌اید، و می‌دانید که باستان‌شناس‌ها چطور از آن استفاده می‌کنند، اجازه دهید تا چند تصویر با رنگ‌های کاذب بسازیم!

لندست ۸ و ۹

لندست یکی از برنامه‌های (آمریکا) و در واقع ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) است که در پنجاه سال گذشته مشغول جمع‌آوری تصاویر چندطیفی از سطح زمین بوده است. ۹ ماهواره لندست در کل به مدار زمین پرتاب شده‌اند. اولین ماهواره (لندست ۱) در سال ۱۹۷۲ پرتاب شد و آخرین آن (لندست ۹) در پاییز ۲۰۲۱ پرتاب شد. این ماهواره‌ها باهمدیگر مجموعه پیوسته‌ای از تغییرات سطح کره زمین را در پنجاه سال گذشته نمایان می‌کنند. بعضی از ماهواره‌ها مدت‌ها به گردآوری داده مشغول بوده‌اند. برای مثال، لندست ۵ از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۳ به کار گردآورده داده مشغول بود. به این ترتیب، بعضی از ماهواره‌های قدیمی‌تر در کنار ماهواره‌های جدیدتر به کار خود ادامه می‌دادند.


برنامه‌های لندست در طول زمان. عکس متعلق به USGS.

در طول این دوره، وضوح تصاویر به شکل قابل توجهی افزایش یافته است – از وضوح ۶۰ متری برای لندست ۱-۴ تا وضوح ۱۵ متری برای لندست ۸-۹. لندست ۱ هر ۱۸ روز چرخه خود را تکرار می‌کرد، در حالی که در بین خودشان لندست ۸ و ۹ این چرخه را به هشت روز رسانده‌اند. ماهواره‌های جدیدتر سنجش‌گرهایی را با خود حمل می‌کنند که می‌توانند تعداد بیشتری از باندهای طول موج را در مقایسه با ماهواره‌های قبلی پوشش دهند. لندست ۱-۳ چهار باند (سبز، قرمز و دو باند در نزدیکی فروسرخ) را پوشش می‌داد، در حالی که لندست ۸ و ۹ یازده باند مجزا را شامل دو باند در میانه طیف فروسرخ (حرارتی) پوشش می‌دهند.


عکس‌های لندست ۱ (چپ) و لندست ۸ (راست) از مادابا در اردن نشان می‌دهد که وضوح تصویربرداری لندست در طول این برنامه چقدر بهتر شده است. این عکس‌ها همچنین نشان می‌دهند که تا چه اندازه این شهر تاریخی اردن گسترش پیدا کرده است. عکس‌ها متعلق به USGS.

برای این تمرین ما با داده‌های لندست ۸ و لندست ۹ کار خواهیم کرد. تصاویر این ماموریت‌ها تقریبا به هم شبیه هستند، چون لندست ۹ کپی برابر اصل لندست ۸ است. تصاویر کل برنامه لندست را می‌توان از وب‌سایت US Geological Survey’s EarthExplorer دانلود کرد.

ارث‌اکسپلورر (EarthExplorer)

وب‌سایت ارث‌اکسپلورر (EarthExplorer) خیلی شبیه وب‌سایت کوپرنیکوس است که در هفته دوم از آن استفاده کردیم. اما در مورد ارث‌اکسپلولر مقدار داده‌ها حتی بیشتر هم هست!


وب‌سایت EarthExplorer – کار را با کلید کردن روی دکمه Login شروع کنید.

برای استفاده از آن باید یک حساب باز کنید. می‌توانید این کار را با کلیک کردن روی Login انجام دهید. بعد در صفحه Login یک New Account باز کنید – یا می‌توانید روی این لینک کلیک کنید.


باز کردن یک حساب EarthExplorer.

وقتی که حساب را باز کردید، به صفحه اصلی EarthExplorer (https://earthexplorer.usgs.gov/) برگردید و روی دکمه Login کلیک کنید و وارد وب‌سایت بشوید.

حالا می‌توانیم جستجوی تصاویر را شروع کنیم!

کلی تصاویر فوق‌العاده و سایر داده‌ها را می‌شود به رایگان از EarthExplorer دانلود کرد. اما برای این که ببینید چه اطلاعاتی در دسترس است، اول از همه باید یک حوزه علاقه‌مندی Area of Interest (Aol) درست کنید.

انتخاب حوزه مورد علاقه

نرم‌افزار EarthExplorer راه‌های مختلفی برای انتخاب حوزه علاقه‌مندی در اختیار می‌گذارد. اما ساده‌ترین راه این است که با رسم یک چندضلعی حوزه مورد علاقه خود را تعیین کنید.

 • ۱- روی نقشه به ناحیه‌ای که در نظر دارید، بروید. دکمه‌های کنترل ناوبری بسیار شبیه آنهایی هستند که کوپرنیکوس یا QGIS دارد.
 • ۲- روی نقشه کلیک کنید تا برای حوزه مورد علاقه‌تان نقطه‌های سرحد تعیین کنید.
 • ۳ – نقطه‌ها را بیشتر کنید تا منطقه مورد نظرتان مشخص شود. چهار یا پنج نقطه اغلب کافی است.

افزودن نقطه، پاک کردن نقطه و دکمه Data Sets.

اگر اشتباهی یک نقطه را انتخاب کردید، می‌توانید آن را با کلیک کردن روی «x» که در لیست مختصات در سمت چپ صفحه نمایش وجود دارد، پاک کنید.

 • ۴ – به پایین صفحه اسکرول کنید و روی دکمه Data Sets کلیک کنید.

در این صفحه کلی گزینه دارید، اما نگران نباشید – ما تنها نیاز داریم که یک گزینه مناسب پیدا کنیم!

 • ۵ – «Landsat» را در فهرست پیدا کنید و با کلیک کردن روی + که در سمت چپ آن قرار دارد، آن را باز کنید.
 • ۶ – « Landsat Collection 2 Level-1» را پیدا کنید و آن را باز کنید.
 • ۷- « Landsat 8-9 OLI/TIRS C2 L1» را انتخاب کنید و بعد روی دکمه Results > > کلیک کنید.

انتخاب صحیح مجموعه داده‌های لندست ۸ و ۹.

مرور نتایج

گام آخری که باید بردارید این است که صاف بروید به صفحه «Results» که به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر لندست ۸ و ۹ را در منطقه مورد نظرتان جستجو کنید.

 • ۱ – اگر در نتایج جستجو روی آیکون کف پا کلیک کنید، رد پای «footprint» آن تصویر ماهواره‌ای را در منطقه مورد نظرتان به شما نشان می‌دهد.

دکمه رد پا (footprint)
 • ۲- اگر روی تصویر عکس کلیک کنید آن پیش‌نمایش عکس را در روی نقشه به شما نشان می‌دهد.
 • ۳- دکمه «Show Metadata and Browse» (مثل یک ورق کاغذ می‌ماند که یک قلم روی آن است) باکسی را باز می‌کند که در آن کلی اطلاعات درباره عکس قرار گرفته است. از جمله تاریخ عکس‌برداری و این که عکس چقدر ابری است. این نوع اطلاعات اغلب وقتی به شما کمک می‌کند که قصد داشته باشید از میان مجموعه بزرگی از عکس‌ها یک یا چند عکس مناسب برای کاری که در نظر دارید، انتخاب کنید.

«Show Metadata and Browse»

فیلتر کردن نتایج جستجو

احتمال زیاد دارد که مجبور شوید از میان صدها عکس انتخاب کنید. برای همین خوب است که بتوانید عکس‌ها را فیلتر کنید و تعداد آنها را کم کنید.

 • ۱- روی برگه «Search Criteria» کلیک کنید، این شما را یک پله به عقب به جایی می‌برد که حوزه علاقه خود را انتخاب کردید.

روی برگه «Search Criteria» کلیک کنید تا نتایج جستجو را محدود کنید.
 • ۲- به پایین صفحه اسکرول کنید تا به گستره زمانی «Data range» برسید و یک تاریخ شروع و پایان انتخاب کنید.

بهترین گستره زمانی به حوزه مطالعاتی شما بستگی دارد. اما اغلب برای شروع خوب است که این گستره شامل چند ماهی بشود. همچنین می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری انتخاب کنید و بعد ماه‌های خاصی را که در نظر دارید، با استفاده از «Search months» تعیین کنید.

همچنین خوب است که عکس‌های ابری را هم حذف کنید.

 • ۳- روی برگه کوچک «Cloud Cover» کلیک کنید.
 • ۴- نوار تعیین مقدار ابر را بکشید و بگذارید روی حداکثر ۱۰ درصد ابر تا یک شروع خوب داشته باشید.
 • روی دکمه «Results» کلیک کنید.

فیلتر کردن نتایج با استفاده از تاریخ و پوشش ابر.

با این کار تعداد نتایج باید به شکل قابل ملاحظه‌ای کم شده باشد. اگر تعداد نتایج هنوز زیاد است، می‌توانید با تکرار فرآیند بالا، باز هم از آن کم کنید، یا اگر تعداد نتایج خیلی کم شده باشد، می‌توانید دایره جستجو را کمی بازتر کنید. تعداد کمتر از ۲۵ چیزی است که باید به دنبال آن باشید.

دانلود کردن تصاویر

عکسی را که می‌خواهید دانلود کنید، انتخاب کنید. اینها فایل‌های بزرگی هستند. برای همین با احتیاط این کار را انجام دهید.

 • ۱- روی دکمه دانلود عکسی که انتخاب کرده‌اید، کلیک کنید.
 • ۲- روی دکمه «Product Options» کلیک کنید.

دانلود عکس انتخاب شده.

این به شما فهرستی از فایل‌هایی می‌دهد که می‌توانید آنها را دانلود کنید. می‌توانید فقط چند گزینه را انتخاب کنید یا فعلا راحت‌تر این است که همه عکس‌ها را دانلود کنید تا این که بعدا با انواع فایل‌ها بیشتر آشنا شوید.

 • ۳- روی دکمه «Landsat Collection 2 Level-1 Product Bundle» کلیک کنید.

انتخاب فایل درست برای دانلود.
در بعضی از مرورگرهای اینترنتی، ممکن است پنجره‌ای باز شود و اجازه دهد تا فایل به شکل مناسبی دانلود شود. فایلی که دانلود می‌کنید کم و بیش بزرگ است، برای همین قدری طول می‌کشد تا دانلود شود و شاید بهتر باشد که با یک دسترسی وای‌فای و دانلود نامحدود به اینترنت فایل را دانلود کنید.
 • ۴- وقتی که دانلود انجام شد، فایل را به فولدر «satellite imagery» منتقل کنید که برای این دوره از آن استفاده می‌کنید.

گذاشتن داده‌های لندست در فولدر مناسب.
به شما تبریک می‌گوییم، موفق شدید که چند عکس لندست را دانلود کنید!
به نظر شما دانلود کردن تصاویر لندست از سنتینل-۲ ساده‌تر بود یا سخت‌تر؟

This article is from the free online

‮دوره پیشرفته سنجش از راه دور باستان‌شناسی: باستان‌سنجی، باستان‌شناسی منظر و حفاظت از میراث در خاورمیانه و شمال آفریقا ‭

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now