Skip main navigation

‮سایر منابع تصویربرداری چندطیفی ‭

‮مروری بر بعضی از تصاویر چندطیفی موجود. ‭

لندست ۸ و ۹ تنها منابع تصاویر چندطیفی نیستند که شما می‌توانید به رایگان دانلود و از آنها استفاده کنید. در این بخش شما را به طور خلاصه با بعضی از سایر منابع تصویربرداری آشنا می‌کنیم.

سنتینل-۲

سنتینل-۲ هم تصاویر چندطیفی دارد. در واقع، شما در همان هفته دوم چند تایی از چنین عکس‌هایی را دانلود کردید! ما فقط از باندهای پردازش شده‌ی قرمز، سبز و آبی استفاده کردیم، اما انواع دیگر باند را هم دانلود کرده بودیم. می‌توانید فایل‌های سنتینل-۲ خود را پیدا کنید و به همان ترتیبی که در بالا ذکر شد، ترکیب‌های رنگ کاذب بسازید. فقط حواس‌تان باشد که باندهای سنتینل-۲ بسته به دقت وضوح‌شان در فولدرهای متفاوتی ذخیره شده‌اند. برای همین، شاید مجبور باشیم در چند فولدر بگردید تا همه آنها را پیدا کنید و به QGIS اضافه کنید.


می‌توانید در این سه فولدر تمام باندهای سنتینل-۲ را پیدا کنید.

همچنین، یادتان باشد که شماره باندهای سنتینل-۲ با شماره باندهای لندست ۸ و ۹ فرق می‌کند. در نتیجه باید آنها را درست تطبیق دهید. با این حال، سنتینل-۲ و لندست ۸ و ۹ تنها تا سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۳ به عقب می‌روند. در نتیجه، اگر می‌خواهید داده‌های قدیمی‌تر را پیدا کنید به منابع دیگری احتیاج دارید.

لندست ۱-۷

همچنین می‌توانید داده‌های قدیمی‌تر لندست را از وب‌سایت EarthExplorer دانلود کنید. قبلا، ماهواره‌های لندست از باندهای متفاوتی استفاده می‌کردند. برای همین، باز هم باید برای این کار شماره‌های ترکیب باندها را تطبیق دهید. این داده‌ها به ویژه وقتی مفید هستند که بخواهید تصاویر را در یک گستره زمانی طولانی مقایسه کنید. چون کل مجموعه داده‌های لندست ۱-۹ تا ۵۰ سال پیش را دربرمی‌گیرد. در بسیاری از بخش‌های دنیا منظرها از دهه ۱۹۷۰میلادی تغییرات زیادی کرده‌اند. برای همین، تصاویر قدیمی‌تر می‌توانند به ما کمک کنند تا اجزایی را پیدا کنید که دیگر نیست و نابود شده‌اند یا به خاطر تغییرات سطح خشکی و استفاده از زمین شناسایی آنها سخت شده است.


باندها برای تمام ماهواره‌های لندست – لندست ۴ و ۵ دو حساسه تصویربرداری متفاوت به همراه داشتند. برای همین هم هست که در این نمودار دو بار نشان داده شده‌اند. بر مبنای عکسی متعلق به ناسا.
This article is from the free online

‮دوره پیشرفته سنجش از راه دور باستان‌شناسی: باستان‌سنجی، باستان‌شناسی منظر و حفاظت از میراث در خاورمیانه و شمال آفریقا ‭

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now