Skip main navigation

New offer! Get 30% off one whole year of Unlimited learning. Subscribe for just £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

‮رادار و توپوگرافی ‭

‮مقدمه‌ای بر این که چطور رادار می‌تواند برای نقشه‌برداری از سطح کره زمین استفاده شود. ‭

از رادار برای ایجاد داده‌های توپوگرافی از سطح کره زمین استفاده شده است. این داده‌ها برای باستان‌شناس‌ها ارزشمند هستند، چه برای نقشه‌برداری محوطه‌های جدید از آنها استفاده شود، چه برای فهم بهتر منظرها.


موقعیت دره شاهان، نزدیک اُقصُر مصر. داده‌ها متعلق به USGS.

با استفاده از ماهواره‌ها، رادار می‌تواند داده‌های مربوط به ارتفاع تمام کره زمین را جمع‌آوری کند. اگر چه چند ماموریت این داده‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند، اما اولین بار این کار در ماموریت رادار توپوگرافی شاتل (Shuttle Radar Topography Mission) ناسا انجام شد.

ماموریت رادار توپوگرافی شاتل (Shuttle Radar Topography Mission (SRTM))

برنامه SRTM یک سیستم SAR روی شاتل فضایی اندور سوار کرد. این شاتل در یک ماموریت ۱۱ روزه در سال ۲۰۰۰، ۱۷۶ بار دور کره زمین چرخید و داده‌های مربوط به ۸۰٪ درصد سطح زمین را جمع‌آوری کرد.


تصویر شبیه‌سازی شده دستگاه SRTM که سوار بر شاتل داده جمع‌آوری می‌کند. متعلق به ناسا.

سیستم SAR از دو آنتن مجزا تشکیل شده بود. یکی در شاتل فضایی و دومی در بالای یک دکل ۶۰ متری. چنین سیستمی اجازه می‌داد که آنتن شاتل با مخابره و دریافت سیگنال‌ها دو مجموعه از داده‌ها را گردآوری کند و آنتن دوم که روی یک دکل سوار بود هم فقط سیگنال‌های منعکس شده را دریافت کند. ترکیب این سیگنال‌ها این امکان را به وجود می‌آورد که بتوان ارتفاع هر منطقه‌ای از سطح کره زمین را اندازه‌گیری کرد.

ناسا برای تهیه مجموعه داده‌های توپوگرافی تمام کره زمین داده‌های خام SAR را پردازش کرد. در طول سال‌ها این داده‌ها بازپردازش و بهبود پیدا کرده‌اند و آخرین مجموعه داده‌ها با وضوح ۳۰ متر در سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر شد. تنها بالاترین نقاط قطب شمال و بالاترین نقاط قطب جنوب پوشش داده نشده‌اند.


پوشش داده‌های SRTM. داده‌ها متعلق USGS و Natural Earth

داده‌های توپوگرافی را می‌توانید به رایگان به عنوان مدل رقومی ارتفاع دانلود کنید – در گام بعدی درباره این نوع از داده‌ها بیشتر خواهیم آموخت!

This article is from the free online

‮دوره پیشرفته سنجش از راه دور باستان‌شناسی: باستان‌سنجی، باستان‌شناسی منظر و حفاظت از میراث در خاورمیانه و شمال آفریقا ‭

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now