Skip main navigation

Hurry, only 2 days left to get one year of Unlimited learning for £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

Огляд: Як справлятися зі змінами у часи невизначеності

Огляд: Як справлятися зі змінами у часи невизначеності

Зміни та розвиток

  • Діти покладаються на послідовність і розпорядок/повторюваність дій, щоб мати відчуття безпеки. Дорослі, яким довіряють діти, часто є джерелом цієї послідовності, і саме вони допомагають дітям почуватися впевнено, мотивуючи й стимулюючи вільно досліджувати, грати і вчитися.
  • Прогнозованість у повсякденні відкриває дітям можливість зосередитися на виконанні складних завдань, які вимагають уваги, пам’яті й самоконтролю.
  • Коли прогнозованість щоденних подій порушується змінами або кризою, звичний процес розвитку може бути порушений.
  • Деякими наслідками цього порушення є стрес, страх і відчуття невизначеності. Це може вплинути на соціальний та емоційний розвиток дітей.

Підтримка дітей у період змін

Щоб упоратися зі змінами, зовнішня підтримка, така як реакція дорослих на стрес дитини, може допомогти їй продемонструвати стійкість. Деякі способи, якими дорослі можуть підтримувати дітей, включають:

Погляд зі сторони

У часи змін діти потребують підтримки в розумінні різниці між їхніми переживаннями та переживаннями інших людей. Дорослі можуть сприяти цьому, допомагаючи дітям подивитися на все очима стороннього спостерігача. Це допомагає розвивати такі риси, як співчуття й милосердя.

Уміння вислухати дітей

Дорослі підтримають дітей, якщо створять умови, за яких вони зможуть висловлювати свої думки й почуття. Таким чином стануть зрозумілими потреби дітей і прогнозованими шляхи їх задоволення. У дітей це формує стійкість до теперішніх і майбутніх змін. Навіть якщо дорослі не в змозі вплинути на ситуацію, вони все одно повинні вислухати дитину, оскільки це допомагає розпізнавати й упорядковувати почуття.

Створення розпорядку (рутин)

Щоб побудувати відчуття передбачуваності, тобто прогнозованого сприйняття подій у дітей, дорослі можуть створювати розпорядок дня або визначати регулярні дії, які відрізняються від звичного розкладу, але дають можливість чітко зрозуміти, що відбувається протягом певного дня або тижня. Наприклад, короткі 10-хвилинні дії, такі як щоденна вечірня казка перед сном або гра.

Взаємодія з іншими дорослими

Дорослі відіграють різні ролі в житті дітей. У часи змін вони можуть відрізнятися від звичних.

Типовими ролями є:

  • Найближчі люди – це люди з найближчого оточення дитини. Вони забезпечують відчуття послідовності, постійно демонструючи свою присутність.
  • Інші близькі люди – це зазвичай хтось із родичів, сусідів або друзів найближчої людини, який підтримує як дитину, так і дорослих у родині.
  • Учителі й вихователі є джерелом структурної стабільності й підтримки дітей.
  • Найближча громада, наприклад, місцеві лікарні, школи й інші організації, які також можуть надавати матеріальну й психологічну підтримку дітям і молоді.

Розподіл і чітке бачення цих ролей у житті дитини можуть бути корисними, коли вони продумані й сплановані.

This article is from the free online

«Як справлятися зі змінами: соціально-емоційне навчання через гру»

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now