Skip main navigation

£199.99 £139.99 for one year of Unlimited learning. Offer ends on 28 February 2023 at 23:59 (UTC). T&Cs apply

Find out more

Огляд: турбота про себе

Огляд: турбота про себе

Протягом цього тижня ми багато дізналися не лише про важливість психічного здоров’я, а й про зв’язок між благополуччям дорослих і благополуччям дітей. Ми говорили про те, як стрес і кризові ситуації впливають на наші розум і тіло, а також як по-різному проявляється стрес у кожного з нас. Ми опанували кілька нових щоденних практик, щоб почуватися добре, а також зрозуміли, що їх можна виконувати й тоді, коли відчуваємо себе пригніченими.

Усвідомленість: практики усвідомленості допомагають очистити розум і позбутися негативних думок, а також почуватися більш розслабленими. Практики усвідомленості посилюють зв’язок між мигдалеподібним тілом і префронтальною корою – двома ділянками мозку, які сприяють саморегуляції негативних емоцій під час стресу. Вони допомагають не так гостро реагувати на чинники стресу та краще відновлюватися після нього. Метою будь-яких практик усвідомленості є досягнення стану зосередженого розслаблення, тобто відчуття моменту перебування тут і зараз, зосередження уваги на думках і відчуттях без оціночних суджень. Практики усвідомленості не повинні бути статичними, адже цього стану можна досягнути, виконуючи повсякденні справи, як-от: здійснюючи пробіжку, займаючись садівництвом, плаванням, перебуваючи на природі тощо.

Тепер у вас є арсенал практик усвідомленості, якими можна скористатися самостійно, а також поділитися ними з іншими. Не забувайте аналізувати власні відчуття після практик усвідомленості. Радимо записувати свої відчуття після практик у щоденнику.

Пошук соціальної підтримки: стрес, перевтома чи пригніченість – це ті негативні фактори, які можуть вплинути на вашу здатність отримати підтримку, коли вона потрібна.

Як правило, людині легше пережити негаразди за умови існування міцних соціальних зв’язків. Це можуть бути друзі, члени сім’ї, громада чи релігійні спільноти, групи підтримки психічного здоров’я тощо. Людині не обов’язково потрібна велика кількість осіб – їй потрібен той, кому вона довіряє, хто зможе бути корисним і зрозуміє потреби.

Пропонуємо декілька способів отримати соціальну підтримку у своїй громаді:

  • попросіть друга чи члена родини вислухати вас, обговоріть з ним ваші занепокоєння й емоції;
  • зверніться за консультацією у відповідну соціальну службу, яка має компетентність надання необхідної інформації та підтримки;
  • не зупиняйтеся в пошуках ресурсів і соціальних зв’язків, які допоможуть вам знайти вихід із скрутного становища.

Розв’язання проблем: у часи кризи вам може бути складно реагувати на різні життєві труднощі. Метод «Зупиніться – Подумайте – Рухайтеся далі» (або STOP-THINK-GO) – це гарний спосіб вирішення проблеми, оскільки допомагає розподілити її на частини й зосередитися на пошуку рішення. Не обмежуйте свою креативність, доповнюйте вправу, залучайте близьких людей до практики!

Тепер ви маєте власний арсенал інструментів, унікальних саме для вас! Зберігайте цей набір під рукою, адже він зможе нагадати вам про всі практики, якими ви володієте, аби турбуватися про себе.

This article is from the free online

«Як справлятися зі змінами: соціально-емоційне навчання через гру»

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Our purpose is to transform access to education.

We offer a diverse selection of courses from leading universities and cultural institutions from around the world. These are delivered one step at a time, and are accessible on mobile, tablet and desktop, so you can fit learning around your life.

We believe learning should be an enjoyable, social experience, so our courses offer the opportunity to discuss what you’re learning with others as you go, helping you make fresh discoveries and form new ideas.
You can unlock new opportunities with unlimited access to hundreds of online short courses for a year by subscribing to our Unlimited package. Build your knowledge with top universities and organisations.

Learn more about how FutureLearn is transforming access to education