Skip main navigation

П’ять характеристик гри для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

П’ять характеристик гри для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

На цьому етапі ми досліджуємо п’ять характеристик гри в дошкільному та молодшому шкільному віці. Як було зазначено раніше, соціально-емоційний розвиток дітей віком від 4 до 9 років зазнає суттєвих змін. Вони можуть проявлятися в тому, як діти грають. Наприклад, у житті чотирирічної дитини більше рухливих ігор: дитина цього віку вчиться стрибати, кататися на велосипеді, лазити по деревах тощо. А дев’ятирічні діти люблять ставити запитання й досліджувати світ. Гра є надзвичайно важливою в житті дитини, адже допомагає пізнавати світ і досліджувати свою роль у ньому.

Наприклад, чотирирічна дитина, граючись із лялькою, може виконувати конкретні дії, які спостерігала у повсякденному житті. Дитина відтворює у грі догляд за дитиною, вона може годувати її або змінювати підгузки, колихати та вкладати спати. Коли діти дорослішають, росте їхня здатність до абстрактного мислення. Вони починають грати в більш складні ігри, виконуючи різні ролі або вигадуючи різні ситуації. Ігри з друзями допомагають дітям розвивати соціальні навички, як-от: уміння слухати, домовлятися й вирішувати проблеми.

Такі зміни гри є важливою частиною здорового розвитку. Дорослі можуть сприяти розвитку дітей, визнаючи й підтримуючи їхні ігри. Нижче ми подаємо опис п’яти характеристик гри та їх прояв у дошкільному та молодшому шкільному віці.

Значуща

Діти навчаються через гру, коли навчання пов’язане з життям дитини. У дошкільному та молодшому шкільному віці гра може бути значущою за умови:

 • якщо вона пов’язана з тим, що вивчається в школі;
 • якщо вона пов’язана з улюбленою книжкою, оповіданням, піснею, телевізійною програмою, фільмом або улюбленим персонажем тощо;
 • якщо вона пов’язана із важливою подією, наприклад, сімейним святом, шкільним святкуванням, часом, проведеним із друзями або родиною тощо.

Радісна

Діти навчаються тоді, коли навчання радісне, захопливе, мотивуюче. У дошкільному та молодшому шкільному віці гра може бути радісною за умови:

 • якщо вона пов’язана з соціальними потребами дитини, наприклад, налагодженням взаємин з батьками/дорослими, педагогами, однолітками;
 • якщо вона передбачає фізичну активність: вправи на свіжому повітрі, рухливі ігри. Дорослий має враховувати ступінь фізичного навантаження залежно від віку дитини;
 • якщо вона є посильною. Завдання необхідно ускладнювати поступово, щоб діти докладали зусилля й відчували успіх;
 • якщо вона дарує сміх і захоплення, а також сприяє відчуттю власної компетентності (“Я зробив це!”).

Мотивуюча

Діти навчаються через гру, коли намагаються розв’язати проблему, пробуючи знову й знову, шукаючи різні варіанти її вирішення. У дошкільному та молодшому шкільному віці гра є мотивуючою за таких умов:

 • якщо вона викликає бажання продовжувати навчання знову й знову (навіть без заохочення дорослих);
 • якщо під час гри виникають нові виклики, і діти готові продовжувати;
 • якщо діти не бояться зазнати невдач, помилитися й готові продовжувати спроби;
 • якщо дорослі пропонують нові виклики.

Соціальна

Діти навчаються через гру, коли є можливість взаємодіяти з однолітками й дорослими. У дошкільному та молодшому шкільному віці гра є соціальною за таких умов:

 • для молодших дітей – це взаємодія зі знайомими дорослими, старшими або молодшими братами й сестрами чи родичами. Діти цього віку (4-6 років) навчаються слухати й сприймати ідеї інших, висловлювати свої думки, просити про допомогу й пропонувати її, проявляти доброту й гнучкість в іграх з іншими;
 • коли діти дорослішають, для них стають важливими взаємини з однолітками, тому вони можуть проводити більше часу з друзями. Діти цього віку (7-9 років) разом з однолітками пропонують нові ідеї, обговорюють різні точки зору, домовляються, вигадують власні ігри тощо;
 • соціальна гра для дітей цього віку завжди є важливою і мотивуючою. Діти взаємодіють, отримують зворотній зв’язок від однолітків, аналізують навички й можливості інших, як старших за віком, так і однолітків, прагнуть відчувати гордість за досягнуті результати. Діти вчаться жити за принципом «брати-давати»;
 • коли існують обмеження щодо зустрічей наживо, діти старшого віку можуть грати з однолітками онлайн, спілкуватися за допомогою відеозв’язку, підтримуючи родинні або дружні взаємини.

Активна

Діти навчаються через гру, коли вони активно залучені і враховуються їхні інтереси й потреби. У дошкільному та молодшому шкільному віці це означає, що:

 • гра, до якої залучена дитина, має підтримувати розвиток її мови;
 • ігрові активності мають передбачати турботу про інших;
 • гра має допомагати налагоджувати і підтримувати дружні стосунки, що є важливим для дітей у цьому віці;
 • гра має допомагати дитині навчитися мислити від конкретного до абстрактного, оскільки саме в цей час відбувається активний розвиток мисленнєвих процесів;
 • активність має передбачати стійку глибоку концентрацію уваги, повне залучення і включення дитини у процес.
This article is from the free online

«Як справлятися зі змінами: соціально-емоційне навчання через гру»

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now