Skip main navigation

Поради для проведення сесій з підлітками

Фасилітація діяльності

Фасилітація діяльності

Фасилітація взаємодії з підлітками може бути складним завданням. Це вміння, яке розвивається з набуттям досвіду. Необхідно пам’ятати, що учні цінують щирість, тож немає необхідності вдавати з себе когось іншого, щоб завоювати їхню повагу. У цій статті розглянуто чотири напрямки, які слід враховувати при плануванні й фасилітації занять.

Культура

Основою успішної фасилітації діяльності підлітків є створення позитивної атмосфери в середовищі, де вона відбувається. Хоча складових позитивної атмосфери багато, ось три конкретні кроки, які фасилітатор може зробити для її створення.

 • Створіть рольову модель: основу позитивного середовища складає тон, який ви задаєте у стосунках з підлітками. Щирість, повага й емпатія необхідні для завоювання довіри підлітків, а відпрацювання цих якостей стимулює поведінку, яку ви очікуєте від них.
 • Розтопіть лід: розпочніть роботу з вправи, яку може зробити кожен і яка дасть можливість включитися у ваш захід, створивши невимушену й веселу атмосферу.
 • Розробіть правила: перш ніж розпочати будь-який вид діяльності разом з дітьми розробіть групові правила, які сприятимуть оптимальному формату проведення взаємодії.

Роль фасилітатора

Завдання організатора процесу колективного розв’язання проблем – це сприяння діяльності, яка одночасно є викликом для підлітків і заохочує їх до дії. Абревіатура LEAN може допомогти зрозуміти вашу роль.

 • Слухання [Listening]: використовуйте активне слухання, коли підлітки спілкуються. У той час, коли вони працюють над вирішенням певного питанням, радше обмірковуйте почуте, а не пропонуйте поради. Це може бути особливо корисно, коли підлітки не можуть знайти спільної мови. Замість того, щоб спонукати до швидкого вирішення проблеми, ви можете стати посередником у розмові між учасниками, аналізуючи почуте й допомагаючи їм знайти спільне рішення.
 • Енергія [Energy]: здійснюйте кожен вид діяльності з ентузіазмом і енергією. Заохочуйте підлітків наполегливо вирішувати проблему самостійно або одне з одним. За потреби поставте запитання, щоб допомогти їм осмислити проблему.
 • Доступність [Availability]: сприяйте атмосфері відкритості й доступності, нагадуючи підліткам, що ви можете відповісти на будь-які їхні питання. Відповідайте на всі запитання з повагою та щирістю.
 • Нейтральність [Neutrality]: дуже важливо не осуджувати жодні ідеї. Виявляйте повагу до різних поглядів і дозволяйте підліткам висловлюватися. Будьте уважні й обережні, пропонуючи власні судження. Якщо ви вважаєте, що дискусія заходить занадто далеко й ідеї підлітків не сприймаються, не соромтеся втрутитися й перенаправити розмову.

Участь

Залежно від учасників, розв’язання колективної проблеми може проходити невимушено, а може мати напружений, штучний характер. Майте на увазі, що відверта бесіда розпочинається з позитивної атмосфери; якщо її не створено, підлітки, ймовірніше, не довірятимуть одне одному й не ділитимуться власними ідеями. Ось кілька додаткових порад щодо ефективної взаємодії.

 • Можливості залучення: продумайте різні способи участі підлітків у дискусії чи діяльності, не обов’язково пов’язані з публічним виступом.
 • Час для роздумів: якою привабливою не видавалася б ідея поставити запитання й відразу почути відповідь, зробіть паузу й дайте учасникам час на роздуми! Будьте готові до мовчання й не чекайте на негайну відповідь.
 • Ясність: важливо передбачити різні запитання або дотичні теми, які можуть спантеличувати підлітків під час сесії, й обміркувати способи їх вирішення. Будьте готові надати додаткові пояснення протягом виконання більш складних видів діяльності.

Залучення

Підтримка залученості підлітків до обговорення якоїсь теми або діяльності є життєво важливою для забезпечення тривалого ефекту.

 • Відкриті запитання щодо реального світу: намагайтеся ставити непрості запитання, що спонукають до роздумів і на які не можна відповісти «так» або «ні». Такі запитання часто є теоретичними й не мають однозначної відповіді, як-от: “Що, на вашу думку, сильніше в сучасному світі: добро чи зло?”
 • Колективні справи, запропоновані підлітками: дозвольте учням активно долучатися до планування й проведення різних видів діяльності. Чим більше вони будуть самостійними у прийнятті важливих рішень, тим більша ймовірність їхньої участі.
 • Можливості ділитися ідеями й працювати: можливість поділитися результатами своєї роботи, отримати відгуки й схвалення від однолітків і від вас – пріоритетний напрям розвитку для підлітків; створіть умови в структурі діяльності як для формального, так і для неформального обміну ідеями.
Література
Axner, M. (n.d.) Developing facilitation skills. Lawrence, KS: Center for Community Health and Development at the University of Kansas.
Center for Teaching Excellence (n.d.). Teamwork skills: Being an effective group member. Waterloo, Canada: Centre for Teaching Excellence, University of Waterloo.
Facilitators Network Singapore (n.d.). 10 tips for facilitating group activities. Singapore: Facilitator’s Network Singapore.
Wyman Teen Outreach Program (2017). The importance of strong, supportive teen-adult relationships. Eureka, M: Wyman Center.
This article is from the free online

«Як справлятися зі змінами: соціально-емоційне навчання через гру»

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now