Skip main navigation

Hurry, only 2 days left to get one year of Unlimited learning for £249.99 £174.99. New subscribers only. T&Cs apply

Find out more

محوطه‌های تخت و محوطه‌های سنگی

text

علاوه بر تِل‌ها، بسیاری از انواع محوطه‌ها وجود دارند. بعضی ممکن است با سنگ‌های بزرگ ساخته شده باشند، مثل قلعه‌های قرون وسطایی و معابد رومی، اما بعضی دیگر را ممکن است سخت بشود تشخیص داد،‌ اگر چه ممکن است بقایای شهرها و روستاهای بزرگ باشند. بعضی‌ از محوطه‌ها تنها خاک‌شان با محیط اطراف فرق دارد. این اغلب در مواردی است که یک محوطه با شخم‌زنی سنگین در مدت زمانی طولانی تخت شده است.

در حالی که محوطه‌های ساختمان‌های سنگی گاهی کاملا به چشم می‌آیند – به خصوص جایی که انباشته شدن خاک محدود است، مثل منظرهای خشک – بناهایی که با سنگ ساخته شده‌اند اغلب مانند توده‌ای از قلوه‌سنگ یا خطی از دیوارهای سنگی به چشم می‌آیند. کمتر پیش می‌آید در این مکان‌ها به نسبت جاهایی که مقدار زیادی خشت استفاده شده، تِل‌ها شکل بگیرند چون سازه‌های خشتی سریع فرسوده می‌شوند و به مرور یک تِل را شکل می‌دهند. اما سنگ به سادگی تحت عوامل جوی فرسوده نمی‌شود، و بیشتر ممکن است که از سنگ‌ها دوباره استفاده شود، برای همین کمتر امکان دارد که سنگ‌ها روی هم تلنبار شوند (در هفته‌های چهارم و پنجم بیشتر به فرآیندهای شکل‌گیری خواهیم پرداخت).

در زیر تصاویر سه زیست‌گاه مهم را می‌بینید که عمدتا با سنگ ساخته شده‌اند. تصاویر را مطالعه کنید و ببینید که چه اجزایی را می‌توانید در این محوطه‌های باستان‌شناسی شناسایی کنید،‌ و چه چیزهایی باعث می‌شود که آنها به خوبی دیده نشوند. به ما بگویید چه چیزهایی پیدا می‌کنید و اگر سوالی دارید در بخش اظهارنظرها مطرح کنید.

شهر باستانی پالمیرا در یک تصویر ماهواره‌ای دیده می‌شود. یک دیوار بزرگ با باروهای پراکنده که یک منظر بایر را احاطه کرده است،‌ اما داخل آن نقشه مربعی شکل قصر یادبود جا گرفته، به همراه بسیاری از ستون‌هایش و بسیاری از دیوارهایش همچنان استوار هستند، و سایه‌های بزرگی انداخته‌اند. بعضی دیگر از اجزای سنگی هم جان سالم به در برده‌اند، شامل یک تئاتر و سازه‌های مربعی دیگر، و همچنین نقشه محوطه مسکونی در وسط شهر.
تصویر ۱: پالمیرا، سوریه، دسامبر ۲۰۱۶. © سی‌ان‌ای‌اس/ایرباس. (کلیک کنید تا تصویر بزرگ شود)
معبد زئوس در شحات لیبی که در یک تصویر ماهواره‌ای دیده می‌شود. از همه قابل رویت‌تر خود معبد است،‌که همچنان استوار است و دیوارها و ستون‌هایش سایه‌های تیره‌ای انداخته‌اند. پیرامون آن، توده‌ای فشرده از سنگ‌ها تلنبار شده‌اند که پایه‌های ساختمان‌های اطراف را نشان می‌دهد.
تصویر ۲: محوطه شحات، لیبی. © ۲۰۱۸ دیجیتال‌گلوب. (کلیک کنید تا تصویر بزرگ شود)
شهر عنجر که در یک تصویر ماهواره‌ای دیده می‌شود. باقی‌مانده‌های شهر که قابل رویت هستند، یک زیستگاه‌ نظام‌یافته را نشان می‌دهند که روی یک شبکه راست‌گوش بنا شده، و دو خیابان پرستون مرکزی فضا را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده‌اند.
تصویر ۳: محوطه عنجر در لبنان که در یک تصویر ماهواره‌ای دیده می‌شود. تصویر © ۲۰۲۱ ماکسار تکنولوجیز (کلیک کنید تا تصویر بزرگ شود)
This article is from the free online

باستان‌شناسی در خطر: استفاده از دورسنجی برای حفاظت از میراث فرهنگی

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Reach your personal and professional goals

Unlock access to hundreds of expert online courses and degrees from top universities and educators to gain accredited qualifications and professional CV-building certificates.

Join over 18 million learners to launch, switch or build upon your career, all at your own pace, across a wide range of topic areas.

Start Learning now