Skip main navigation

Dialogue 3 and homework

Let’s see how to buy fruits and compare the price in Chinese.

Dialogue 3

A:今 天 的 西 瓜 怎 么 卖 ? Jīntiān de xīguā zěnme mài?

What’s the price of watermelons today?

B:三 块 五 一 斤 。 Sān kuài wǔ yì jīn。

Three yuan and a half per 500 grams.

A:比 昨 天 便 宜。Bǐ zuótiān piányi。

It’s cheaper than the price yesterday.

B:是 ,苹 果 也 比 昨 天 便 宜 一 些 。您 来 点 儿 吧。Shì,píngguǒ yě bǐ zuótiān piányi yìxiē。Nín lái diánér ba。

Yes. The apples are also cheaper. Why not take some?

Let’s read it again without Pinyin.

A:今天的西瓜怎么卖?

B:三块五一斤。

A:比昨天便宜。

B:是,苹果也比昨天便宜一些。您来点儿吧。

If you were the shop assistant, how to introduce the fruits you sell today in your own words?

For example:

今天的西瓜三块五一斤,比昨天便宜。苹果也比昨天便宜一些。您来点儿吧。

Homework

After class, go to two supermarkets to find something you need to buy, make a note of the price and tell your friends if the prices are different.

For example:

这里的苹果五块钱一斤,那里的苹果四块八一斤,这里的苹果比那里贵一点儿。

This article is from the free online

HSK Standard Course Level 2: 2.3

Created by
FutureLearn - Learning For Life

Our purpose is to transform access to education.

We offer a diverse selection of courses from leading universities and cultural institutions from around the world. These are delivered one step at a time, and are accessible on mobile, tablet and desktop, so you can fit learning around your life.

We believe learning should be an enjoyable, social experience, so our courses offer the opportunity to discuss what you’re learning with others as you go, helping you make fresh discoveries and form new ideas.
You can unlock new opportunities with unlimited access to hundreds of online short courses for a year by subscribing to our Unlimited package. Build your knowledge with top universities and organisations.

Learn more about how FutureLearn is transforming access to education