Calculating Selling Price
Once you have calculated the recipe cost, the selling price per portion can be calculated using the following formula: Example: We have determined that the cost per portion is $3.57, …
Get 30% off one whole year of Unlimited learning. Subscribe for just £249.99 £174.99. T&Cs apply